CH1NCBB110
CIT Relay and Switch
Product No:
CH1NCBB110
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH PB SPDT 1A 125VAC
User Guide
Illumination Type, Color LED, Blue
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP40
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Circuit SPDT
Mechanical Life -
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 110 VAC
Series CH
Voltage Rating - DC 24 V
Type Anti-Vandal, Illuminated
Switch Function On-Mom
Electrical Life 30,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V