CHS5004812-U
Cosel USA, Inc.
Product No:
CHS5004812-U
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Package:
Quarter Brick
Description:
DC DC CONVERTER 12V 504W
User Guide
Voltage - Input (Max) 76V
Product Status Active
Supplier Device Package Quarter Brick
Current - Output (Max) 42A
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case Quarter Brick
Efficiency 95%
Mfr Cosel USA, Inc.
Features Adjustable Output, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Approval Agency CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.30" L x 1.45" W x 0.37" H (58.4mm x 36.8mm x 9.5mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active Low
Power (Watts) 504 W
Series CHS (500W)