CK05BX102KTR1
KYOCERA AVX
Product No:
CK05BX102KTR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 200V BX RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications High Reliability
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Temperature Coefficient BX
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series Military, MIL-C-11015, CK05
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1000 pF