Home / Fixed Inductors / CLF7045NIT-1R5N-D
minImg
CLF7045NIT-1R5N-D
TDK Corporation
Product No:
CLF7045NIT-1R5N-D
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
FIXED IND 1.5UH 5.4A 13MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 6.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Current Rating (Amps) 5.4 A
Tolerance ±30%
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
Product Status Active
DC Resistance (DCR) 13mOhm Max
Ratings AEC-Q200
Inductance 1.5 µH