CM160808-8N2JL
Bourns Inc.
Product No:
CM160808-8N2JL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 8.2NH 400MA 280MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 9 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.037" (0.94mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 400 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 280mOhm Max
Inductance 8.2 nH
Series CM160808
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 3.5GHz