Home / Crystals / CM1610H32768DZFT
minImg
CM1610H32768DZFT
Citizen Finedevice Co Ltd
Product No:
CM1610H32768DZFT
Description:
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD
User Guide
Load Capacitance 12.5pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency Tolerance ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Frequency Stability -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 90 kOhms
Ratings -
Series CM1610H
Type kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case 2-SMD, No Lead
Mfr Citizen Finedevice Co Ltd
Operating Mode Fundamental
Frequency 32.768 kHz