Home / Ceramic Capacitors / CML1206C0G150JT50V
minImg
CML1206C0G150JT50V
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CML1206C0G150JT50V
Description:
CAP CER 15PF 50V C0G/NP0 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series CML_C0G
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.030" (0.75mm)
Mfr Stackpole Electronics Inc
Capacitance 15 pF