Home / Speakers / CMS-151135-076L100B
minImg
CMS-151135-076L100B
CUI Devices
Product No:
CMS-151135-076L100B
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
SPEAKER 6OHM 700MW TOP PORT 92DB
User Guide
Frequency Range 100 Hz ~ 20 kHz
Shape Rectangular
Ingress Protection -
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Power - Rated 700 mW
Technology Magnetic
Frequency - Self Resonant 600Hz
Mfr CUI Devices
Material - Cone Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating -
Efficiency - dBA 92.00
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Termination Wire Leads with Connector
Size / Dimension 0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Material - Magnet Nd-Fe-B
Series CMS
Type General Purpose
Power - Max 1 W
Port Location Top
Package Tray
Impedance 6 Ohms
Base Product Number CMS-151
Efficiency - Testing 700mW/100mm