CN0967C12G12S6-200
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
CN0967C12G12S6-200
Description:
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.547" (13.89mm)
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 12-12
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Material -
Features -
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C