CN0967C18A31PNY240
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
CN0967C18A31PNY240
Description:
CONN RCPT MALE 31POS CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.865" (21.97mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material -
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 18-31
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Receptacle, Male Pins
Contact Material -
Features -
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C