CNY17F2300
onsemi
Product No:
CNY17F2300
Manufacturer:
onsemi
Package:
6-DIP
Description:
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Input Type DC
Current Transfer Ratio (Max) 125% @ 10mA
Rise / Fall Time (Typ) 1µs, 2µs
Output Type Transistor
Voltage - Isolation 5300Vrms
Voltage - Output (Max) 70V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-DIP
Series -
Package / Case 6-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of Channels 1
Current Transfer Ratio (Min) 63% @ 10mA
Mfr onsemi
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.35V
Package Tube
Turn On / Turn Off Time (Typ) 2µs, 3µs
Current - Output / Channel 50mA
Vce Saturation (Max) 300mV
Current - DC Forward (If) (Max) 100 mA