Home / Fixed Inductors / CPEX3635L-100MC
minImg
CPEX3635L-100MC
CODACA
Product No:
CPEX3635L-100MC
Manufacturer:
CODACA
Description:
THT HIGH CURRENT POWER INDUCTORS
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 87A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 1.346" (34.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 71 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.417" L x 1.406" W (36.00mm x 35.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 0.74mOhm Max
Inductance 10 µH