CPL10R0500JE313
Vishay Dale
Product No:
CPL10R0500JE313
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 0.05 OHM 10W 5% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Size / Dimension 1.875" L x 0.375" W (47.62mm x 9.52mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 50 mOhms
Power (Watts) 10W