CR4160-0.5
CR Magnetics Inc.
Product No:
CR4160-0.5
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Description:
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Polarization Bidirectional
Response Time 250ms
For Measuring AC
Current - Supply (Max) 70mA
Mounting Type DIN Rail, Panel
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Sensing 500mA
Series CR4100
Accuracy ±0.5%
Sensitivity -
Number of Channels 2
Package / Case Module, Dual Pass Through
Sensor Type Transformer w/Conditioning
Linearity -
Voltage - Supply 24V
Output Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Mfr CR Magnetics Inc.
Frequency 20Hz ~ 5kHz