CRE2512-FZ-R008E-2
Bourns Inc.
Product No:
CRE2512-FZ-R008E-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
2512
Description:
RES 0.008 OHM 1% 2W 2512
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 170°C
Composition Metal Element
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2512
Ratings AEC-Q200
Resistance 8 mOhms
Power (Watts) 2W