CRM0805-FX-R068ELF
Bourns Inc.
Product No:
CRM0805-FX-R068ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
0805
Description:
RES 0.068 OHM 1% 1/4W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Resistance 68 mOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W