CRT1206-BY-4702ELF
Bourns Inc.
Product No:
CRT1206-BY-4702ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
1206
Description:
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Resistance 47 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W