CRT14-5RD-50
Daburn Electronics
Product No:
CRT14-5RD-50
Manufacturer:
Daburn Electronics
Description:
HOOK-UP STRND 14AWG 25KV RED 50'
User Guide
Operating Temperature -90°C ~ 200°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Wire Gauge 14 AWG
Product Status Active
Ratings -
Series MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Length 50.00' (15.24m)
Voltage 25kV
Mfr Daburn Electronics
Conductor Strand 19/27
Conductor Material Copper, Silver Coated
Jacket Color Red
Features -
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.184" (4.67mm)