Home / Ceramic Capacitors / CS75ZU2GA152MYGKA
minImg
CS75ZU2GA152MYGKA
TDK Corporation
Product No:
CS75ZU2GA152MYGKA
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 1500PF 300/440VAC Z5U
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 300VAC/440VAC
Size / Dimension 0.295" Dia (7.50mm)
Temperature Coefficient Z5U
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings X1, Y2
Series CS
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1500 pF