CS8101YDWF20
onsemi
Product No:
CS8101YDWF20
Manufacturer:
onsemi
Package:
20-SOIC
Description:
IC REG LINEAR 5V 100MA 20SOIC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 140 µA
Voltage - Input (Max) 30V
Output Type Fixed
PSRR 75dB (120Hz)
Current - Output 100mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 20 mA
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-SOIC
Control Features Enable, Reset
Series -
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Protection Features Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA