CSR0603JK27L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSR0603JK27L0
Package:
0603
Description:
RES 0.027 OHM 5% 1/8W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Resistance 27 mOhms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W