CT-6ES502
Nidec Components Corporation
Product No:
CT-6ES502
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 1
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)
Product Status Active
Resistance 5 kOhms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W