CT-9EW104
Nidec Components Corporation
Product No:
CT-9EW104
Description:
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN TOP
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 18
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.378" x 0.217" Face (9.60mm x 5.50mm)
Product Status Active
Resistance 100 kOhms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W