Home / Fixed Inductors / CTCDRH73CF-102M
minImg
CTCDRH73CF-102M
Central Technologies
Product No:
CTCDRH73CF-102M
Description:
1000UH SMD SHIELDED PWR INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 160mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Tolerance ±20%
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 9.44Ohm Max
Inductance 1 mH