Home / Fixed Inductors / CTCDRH74BF-560M
minImg
CTCDRH74BF-560M
Central Technologies
Product No:
CTCDRH74BF-560M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
56UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 750 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Inductance 56 µH