CTCVCF-153K
Central Technologies
Product No:
CTCVCF-153K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
AXIAL LEAD CLEAR POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 120mA
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq 55 @ 79.6kHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 100 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" Dia x 0.630" L (6.00mm x 16.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 63Ohm Max
Inductance 15 mH
Series CTCVCF
Type -
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 170kHz