CTDR3F-120K
Central Technologies
Product No:
CTDR3F-120K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Description:
12UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 13.5A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±10%
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.102" Dia (28.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 8mOhm Max
Inductance 12 µH