CTDS3308F-101M
Central Technologies
Product No:
CTDS3308F-101M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
100UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 45 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 600 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.398" W (12.70mm x 10.10mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.4Ohm Max
Inductance 100 µH
Series CTDS3308F
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 9.5MHz