CTEP105HF-R50M
Central Technologies
Product No:
CTEP105HF-R50M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
0.50UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 30.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.220" (5.60mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 15 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 4.1mOhm Max
Inductance 500 nH