CTGSR74BF-271M
Central Technologies
Product No:
CTGSR74BF-271M
Description:
270UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 330 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.321" L x 0.289" W (8.15mm x 7.35mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Inductance 270 µH