Home / Fixed Inductors / CTHC1210SF-270J
minImg
CTHC1210SF-270J
Central Technologies
Product No:
CTHC1210SF-270J
Package:
1210
Description:
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq 15 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 125 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3Ohm Max
Inductance 27 µH
Series CTHC1210SF
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 19MHz