CTHC2220F-2R7K
Central Technologies
Product No:
CTHC2220F-2R7K
Package:
2220
Description:
2.7UH SMD WW MOLDED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 10 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2220
Ratings -
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Inductance 2.7 µH
Series CTHC2220F
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Frequency - Self Resonant 37MHz