Home / Fixed Inductors / CTLL1608F-FH18NJ
minImg
CTLL1608F-FH18NJ
Central Technologies
Product No:
CTLL1608F-FH18NJ
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
0603
Description:
18NH SMD CER CORE MULT INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 12 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 600 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Inductance 18 nH
Series CTLL1608F-FH
Type Multilayer
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 2.4kHz