Home / Fixed Inductors / CTLV2510SF-R47N
minImg
CTLV2510SF-R47N
Central Technologies
Product No:
CTLV2510SF-R47N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1008
Description:
0.47UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.07A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.52 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 45mOhm
Inductance 470 nH