Home / Fixed Inductors / CTLV4012SF-3R3M
minImg
CTLV4012SF-3R3M
Central Technologies
Product No:
CTLV4012SF-3R3M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1616
Description:
3.3UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.36A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.89 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1616
Ratings -
DC Resistance (DCR) 72mOhm
Inductance 3.3 µH