Home / Fixed Inductors / CTSCH110DF-101L
minImg
CTSCH110DF-101L
Central Technologies
Product No:
CTSCH110DF-101L
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Description:
100UH RADIAL FIXED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 1.08A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±15%
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 190mOhm Max
Inductance 100 µH