Home / Fixed Inductors / CTSFW1050F-4R2M
minImg
CTSFW1050F-4R2M
Central Technologies
Product No:
CTSFW1050F-4R2M
Description:
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 14A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 11 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.413" L x 0.402" W (10.50mm x 10.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 7.81mOhm Max
Inductance 4.2 µH