Home / Fixed Inductors / CTSFW7030F-1R5M
minImg
CTSFW7030F-1R5M
Central Technologies
Product No:
CTSFW7030F-1R5M
Description:
SMD FLAT WIRE POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 12A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 7.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.291" L x 0.264" W (7.40mm x 6.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 13.97mOhm Max
Inductance 1.5 µH