Home / Fixed Inductors / CTSRU1048F-3R0N
minImg
CTSRU1048F-3R0N
Central Technologies
Product No:
CTSRU1048F-3R0N
Description:
3.0UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 14 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 6.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 10mOhm Max
Inductance 3 µH
Series CTSRU1048F
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 40MHz