Home / Fixed Inductors / CTSRU5028F-470N
minImg
CTSRU5028F-470N
Central Technologies
Product No:
CTSRU5028F-470N
Description:
47UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 620mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 13 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 360mOhm Max
Inductance 47 µH
Series CTSRU5028F
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 13MHz