CUS500M1-12/EF
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
CUS500M1-12/EF
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Product Status Active
Efficiency 96%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features -
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Voltage - Output 5 -
Approval Agency CE
Minimum Load Required -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.18" L x 3.35" W x 1.67" H (157.0mm x 85.1mm x 42.4mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 25 A
Power (Watts) 300W (500W Forced Air)
Series CUS500M1 (500W)