CUS600M-24/EF
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
CUS600M-24/EF
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 401W
Product Status Active
Efficiency 96%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Voltage - Output 5 -
Approval Agency CE
Minimum Load Required No
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.18" L x 3.35" W x 1.67" H (157.0mm x 85.0mm x 42.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 16.7 A
Power (Watts) 401W (600W Forced Air)
Series CUS600M (600W)