CV175K10BL1
Bourns Inc.
Product No:
CV175K10BL1
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
CV 175VRMS 10MM BULK L1
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 243 V
Capacitance @ Frequency 440 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Varistor Voltage (Max) 297 V
Series CV
Energy 46J
Package / Case Disc 10mm
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 175 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 225 V