CVCO55BE-1480-1600
Crystek Corporation
Product No:
CVCO55BE-1480-1600
Manufacturer:
Crystek Corporation
Description:
VCO 1540MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 75°C
Frequency Range 1480 ~ 1600MHz
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -99
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC) 0.5 V ~ 4.5 V
Product Status Active
Frequency - Center 1540MHz
Series CVCO55
2nd Harmonic, Typ (dBc) -12
Package / Case 16-QFN, Variant
Icc Max 30mA
Voltage - Supply 5V
Mfr Crystek Corporation
Height 0.150" (3.81mm)