CW0055K600JE12HS
Vishay Dale
Product No:
CW0055K600JE12HS
Description:
RES 5.6K OHM 6.5W 5% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±30ppm/°C
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 5.6 kOhms
Power (Watts) 6.5W