CWN-510-60-0021
CW Industries
Product No:
CWN-510-60-0021
Manufacturer:
CW Industries
Description:
CONN HEADER R/A 60POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.350" (8.89mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr CW Industries
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Cable/Wire
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features Keying Slot, Mounting Flange
Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 60
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post 50.0µin (1.27µm)
Insulation Material Thermoplastic
Contact Shape Circular
Series CWN
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Nickel
Insulation Color Blue
Contact Length - Post 0.155" (3.94mm)