CWR-227-60-0203
CW Industries
Product No:
CWR-227-60-0203
Manufacturer:
CW Industries
Description:
CONN RCPT 60POS IDC TIN
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 60
Color Blue
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Tin
Contact Type Female Socket
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Fastening Type -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge -
Product Status Active
Series CWR
Wire Type Ribbon Cable
Pitch 0.100" (2.54mm)