Home / Memory / CY7C1363D-133AXI
minImg
CY7C1363D-133AXI
Cypress Semiconductor Corp
Product No:
CY7C1363D-133AXI
Package:
100-TQFP (14x20)
Description:
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 100TQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Clock Frequency 133 MHz
Memory Interface Parallel
Memory Organization 512K x 18
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Volatile
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 100-TQFP (14x20)
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 6.5 ns
Package / Case 100-LQFP
Memory Size 9Mbit
Technology SRAM - Synchronous, SDR
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.6V