Home / Memory / CY7C1525KV18-250BZXIT
minImg
CY7C1525KV18-250BZXIT
Infineon Technologies
Product No:
CY7C1525KV18-250BZXIT
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
165-FBGA (13x15)
Description:
IC SRAM 72MBIT PAR 165FBGA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Clock Frequency 250 MHz
Memory Interface Parallel
Memory Organization 8M x 9
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Volatile
Product Status Active
Supplier Device Package 165-FBGA (13x15)
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Package / Case 165-LBGA
Memory Size 72Mbit
Technology SRAM - Synchronous, QDR II
Voltage - Supply 1.7V ~ 1.9V