Home / Memory / CY7C1565V18-375BZC
minImg
CY7C1565V18-375BZC
Cypress Semiconductor Corp
Product No:
CY7C1565V18-375BZC
Package:
165-FBGA (15x17)
Description:
IC SRAM 72MBIT PAR 165FBGA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Clock Frequency 375 MHz
Memory Interface Parallel
Memory Organization 2M x 36
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Volatile
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 165-FBGA (15x17)
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Package / Case 165-LBGA
Memory Size 72Mbit
Technology SRAM - Synchronous, QDR II
Voltage - Supply 1.7V ~ 1.9V